Zákonem č. 271/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, bylo do zákona o silničním provozu vloženo ustanovení § 83a s nápisem „Řízení s mentorem“. Toto ustanovení umožňuje nově i osobám mladším osmnácti let získat řidičské oprávnění a řídit motorová vozidla zařazená do skupiny B. Toto oprávnění je však podmíněno několika předpoklady, které si rozebereme níže.
První je podmínka věku nezletilého řidiče, neboť předmětné oprávnění může získat pouze osoba, která již dosáhla věku 17 let. Nastoupit do autoškoly může uchazeč i dříve, avšak při skončení výcviku musí být již sedmnáctiletý, přičemž výcvik nesmí trvat déle než 18 měsíců. Uchazeč o řidičské oprávnění v sedmnácti letech absolvuje stejný výcvik jako zletilí uchazeči o řidičské oprávnění pro skupinu B. V přípravě není rozdíl. Ten nastává až po udělení řidičského oprávnění, respektive již při jeho žádosti.
A co mentor?
Řízení sedmnáctiletému řidiči je povoleno v doprovodu mentora. Mentorem může být pouze osoba, která sama disponuje řidičským oprávněním pro skupinu B. Příslušné řidičské oprávnění muselo být mentorovi uděleno před více jak 10 lety, přičemž posledních 5 let musí být mentor držitelem řidičského oprávnění pro skupinu B nepřetržitě, tzn. v posledních pěti letech mu nesmělo být řidičské oprávnění odňato, pozastaveno, ani jej nesměl mentor pozbýt. Současně též po dobu posledních pěti let nesměl být mentorovi udělen trest či správní trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení vozidel. Stejně tak nesmí mít mentor zadržený řidičský průkaz, neboť po tuto dobu by sám nesměl řídit. K zadržení řidičského průkazu dochází obvykle ze strany policisty při podezření ze spáchání přestupku či trestného činu. Mentorem nesmí být ani řidič, který v posledních 5 letech pozbyl právo k řízení motorového vozidla tzv. vybodováním, tedy ten řidič, který dosáhl počtu 12 bodů v bodovém hodnocení. Mentorem může být pouze řidič, který nemá v současné době v bodovém ohodnocení žádný bod.
Shrneme-li výše uvedené podmínky, je nutné, aby mentorem byl řidič, který sám dodržuje dopravní předpisy a ví, jak se chovat v silničním provozu. Mentorem ovšem nemůže být ani osoba, které bylo v posledních 5 letech odejmuto řidičského oprávnění pro ztrátu zdravotní způsobilosti, neboť takový řidič by nesplňoval podmínku nepřetržitého držení řidičského oprávnění v posledních 5 letech.
Mentor musí výše uvedené podmínky splňovat nejen v okamžiku podání žádosti o zápis do registrů řidičů, ale po celou dobu, kdy je zapsán jako mentor nezletilého řidiče. Jeden sedmnáctiletý řidič může mít v registru řidičů zapsané až čtyři mentory, kdy každý musí splňovat výše uvedené předpoklady. Funkci doprovodu nesmí vykonávat osoba, která není zapsána v registru řidičů u daného nezletilého řidiče jako jeho mentor.
Doprovod mentora během řízení má také své náležitosti, neboť mentor by měl být sedmnáctiletému řidiči nápomocný. Mentor musí sedět na sedadle vedle řidiče, sledovat situaci v provozu na silnicích a také chování řidiče. Pokud je to zapotřebí, měl by mentor poskytnout řidiči radu. Vzhledem ke své funkci nesmí být ani pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek, když usedá k nezletilému řidiči. Nejen sedmnáctiletý řidič, ale i mentor je povinen se podrobit vyšetření za účelem zjištění, zda je pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Stejně tak nesmí mentora limitovat zdravotní indispozice, která by snižovala jeho schopnost doprovodu. Otázkou tedy je, jaký zdravotní stav mentora snižuje jeho schopnost vykonávat tuto činnost. Např. zlomená noha by zřejmě omezila schopnost mentora řídit motorové vozidlo, avšak jako doprovod by jej nemusela limitovat.
Řidičák na zkoušku
Řidičům, kteří získali řidičské oprávnění v 17 letech uplyne dříve lhůta tzv. „řidičáku na zkoušku“, neboť lhůta dvou let je spojena s obdržením řidičského oprávnění, nikoli nabytím zletilosti. Nespornou výhodou řízení s mentorem je skutečnost, že i po úspěšném absolvování autoškoly, bude mít začínající řidič možnost se obrátit na zkušenějšího řidiče s prosbou o radu, a to přímo v provozu. Obecně se očekává, že většina mentorů budou rodiče nezletilých, avšak může jím být kdokoli, kdo splňuje výše uvedené podmínky.
Na tomto místě je také nutné podotknout, že sedmnáctiletá osoba může získat řidičské oprávnění pro skupinu B, i když nemá žádného mentora, avšak nemůže toto oprávnění bez mentora využívat. Proto i když starší řidič pozbyde oprávnění být mentorem, mladšímu řidiči není řidičské oprávnění odejmuto, pouze pokud nemá jiného mentora, nesmí do osmnácti řídit automobil spadající do skupiny B.
Přestupky
Nezletilý řidič, který by řídil motorové vozidlo spadající do skupiny B, aniž by měl doprovod mentora, by se dopustil přestupku. Za tento přestupek pak řidiči hrozí zákaz činnosti na 6 až 12 měsíců, případně pokuta od 2.000,- Kč do 5.000,- Kč. Mentor se pak může dopustit přestupku tím, že nesedí na sedadle spolujezdce, nesleduje situaci v provozu anebo chování řidiče, za což mu hrozí pokuta ve výši od 4.000,- Kč do 10.000,- Kč. Pokud je mentor pod vlivem alkoholu či návykových látek, případně se i přes výzvu nechce podrobit příslušnému vyšetření, hrozí mu pokuta ve výši od 7.000,- Kč do 25.000,- Kč. Stejná pokuta hrozí mentorovi i v případě, že vykonává doprovod, ačkoliv je jeho schopnost k výkonu této činnosti snížena v důsledku jeho zdravotního stavu.
Žádost o zápis mentora
Pokud jde o administrativní stránku věci, pak žádost o zápis mentora může sedmnáctiletý řidič podat současně s žádostí o vydání řidičského oprávnění. K žádosti je nutné připojit souhlas zákonného zástupce nezletilého řidiče a souhlas mentora, kdy podpisy těchto osob nemusí být úředně ověřeny. Žádost se podává u místně příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
Řízení s mentorem je tak vhodným řešením pro mladé lidi, kteří se chtějí naučit brzy řídit, a přitom mají ve svém okolí osobu, která jim s tím pomůže a poskytne jim potřebné rady.
Mgr. Lucie Jindrová, advokátní koncipientka